İnternetin en popüler köpeği, hayatını kaybetti…

Dünyaca ünlü kripto para birimi Dogecoin’e ilham veren ve Doge esprisinin doğmasına sebep olan sevimli Shiba Inu cinsi köpek Kabosu’nun vefat ettiğini üzülerek öğrendik. Kabosu’nun sahibi Atsuko Sato, Instagram’daki bir gönderide köpeğin huzur içinde, uykusunda vefat ettiğini belirtti.

Doge, bir internet fenomeni, bir NFT ve hatta bir kripto para birimi olmuştu

Kabosu’nun, yetişkinlik zamanında kurtarılmış bir köpek ve hayatını kaybettiğinde 18 yaşındaydı. Japon köpek Kabosu, Dogecoin’e ilham vermekle kalmayıp, 2010’daki ikonik fotoğrafıyla birçok internet mizahının da kaynağı haline geldi.

Kabosu’nun fotoğrafı, NFT haline gelerek 4 milyon dolar gibi bir fiyata satıldı. Dogecoin ise bir şaka olarak başlamış olsa da şu anda 23 milyar dolarlık piyasa değeriyle sekizinci en değerli kripto para birimi konumunda.

Dogecoin, Elon Musk başta olmak üzere birçok ünlü ismin desteklediği bir kripto para birimi. Ancak, Musk’ın SNL performansı sırasında yaptığı açıklamalar ve sonrasında yatırımcıları kandırmak ve piramit şeması oluşturmakla suçlanması, kripto paranın değerinde büyük düşüşlere neden oldu.

Dogecoin’in nispeten istikrarlı kaldığı belirtilirken, diğer memcoin’lerin (şaka temelli kripto para birimleri) oldukça volatil olduğu biliniyor.

Geçen yılın Kasım ayında Japonya’nın Sakura şehrinde Kabosu’nun anısına bir heykel dikildiği belirtiliyor. Sato, Kabosu’nun viralliğini kullanarak Save the Children gibi kuruluşlara 1 milyon dolardan fazla bağış yaptı. Kabosu’nun ölümü, hem kripto para dünyasında hem de internet kültüründe büyük bir etki yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x