Brezilya’da Selde Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 150’ye Yükseldi

Brzilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde iki haftadır etkili olan yağışların neden olduğu sellerde, can ve mal kaybı her geçen gün artıyor.

Eyalete bağlı Sivil Savunmadan yapılan açıklamada, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 150’ye yükseldiği, kaybolanların sayısının ise 112 olduğu bildirildi.

Felakette yaralı sayısı 807, selden etkilenen kişi sayısı 2 milyon 120 bini geçtiği ve yerinden edilenlerin sayısının ise 620 bini aştığı ifade edildi.

Brezilya Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Rio Grande do Sul eyaletinin Hazineye olan borcunun 3 yıl süreyle ertelenmesine ilişkin kararın oy birliğiyle kabul edildiği bildirilirken Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın yeni yardım paketlerini açıklayacağı bilgisi paylaşıldı.

EYALET TARİHİNİN EN YIKICI OLAYI

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x